Nowe przepisy dla młodych kierowców w 2018r.

Po wielu zapowiedziach i próbach wprowadzenia nowych przepisów w końcu mają one wejść w życie. Dotkną one osoby, które odbiorą dokument po 4 czerwca 2018 roku. Oznacza to nie tylko bardziej restrykcyjne przepisy dla młodych kierowców poruszających się po drogach, ale też wyższy koszt nawet o 450 złotych w stosunku do kosztów uzyskania prawo jazdy w roku 2017. Czy zatem warto się śpieszyć i zrobić kurs jeszcze na przełomie roku?

2-letni okres próbny

Okres próbny będzie dotyczył tylko osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kat. B i będzie liczył się od dnia odebrania dokumentu. Kategoria B obejmuje pojazdy o całkowitej masie nieprzekraczającej 3,5 t, motorowery, pojazdy czterokołowe lekkie.

Obowiązkowo szkolenie praktyczne i teoretyczny kurs doszkalający
Kursy doszkalające będą prowadziły WORDy w formie 2-godzinnych zajęć teoretycznych. Szkolenie praktyczne potrwa jedną godzinę i będzie prowadzone przez ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Oba kursy są płatne: kurs w kwocie 100 zł, szkolenie w kwocie 200 złotych. Trzeba będzie je zaliczyć nie przed egzaminem, a po nim. Konkretnie między 4. a 8. miesiącem licząc od dnia otrzymania prawa jazdy z urzędu.

Uważaj na limity

Obecnie wszyscy kierowcy mogą poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 50 km/h a po terenie niezabudowanym do 90 km/h. Wyjątkiem są np. drogi ekspresowe czy ustawione znaki informujące o dopuszczalnej prędkości. Jednak młody kierowca będzie mógł jechać na terenie zabudowanym tylko do 50 km/h nawet jeśli znaki mówią inaczej, oraz do 80 km/h po terenie niezabudowanym, a do 100 km/h po autostradzie czy drodze ekspresowej. Na szczęście limit ten obowiązuje przez 8 pierwszych miesięcy.

Niestety limit 8 miesięcy dotyczy też pracy jako kierowca np. dostawca pizzy albo posiadaniu działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu pojazdu kategorii B np. kurier.

Znowu pojawi się zielony listek

Ostatni raz zielony listek obowiązywał w latach 90. ale od nowego roku osoby mające prawo jazdy przez pierwsze 8 miesięcy będą musiały oznakować samochód z przodu i z tyłu zielonym listkiem. Nie zależnie czy pojazd należy do kierowcy czy też został tylko pożyczony na jedną jazdę.

napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

Adres e-mail

Strona WWW

dziewiętnaście − 13 =