Czy rodzaj towaru wpływa na środek jego transportu?

Przewóz produktów, które łatwo się psują

Na polskim rynku działa wiele firm transportowych. Część z nich przewozi jedynie tradycyjne produkty, inne specjalizują się w transporcie bardziej wymagających towarów. Do tych drugich należą z pewnością artykuły żywnościowe, które łatwo się psują, a także farmaceutyki. Aby przewieźć takie produkty oraz uchronić je przed zepsuciem, należy zdecydować na transport w temperaturze kontrolowanej. Najczęściej odbywa się on za pomocą naczep lub pojazdów kontenerowych wyposażonych w agregaty chłodnicze.

Towary są odpowiednio zabezpieczone, a po dowiezieniu ładunku na miejsce drukowany jest raport z wydrukami temperatury, jaka była zachowana w trakcie jazdy. Ceny transportu towarów łatwo oraz szybko psujących się uzależnione są przede wszystkim od odległości, jaką trzeba pokonać, a także temperatury, jaka ma być utrzymywana. Dodatkowe koszty może generować organizacja chłodzenia w portach przeładunkowych za pomocą np. suchego lodu.

Transport pojazdów

Również przewóz pojazdów kołowych takich jak samochody wymaga zastosowania specjalistycznego środka transportu. Firmy spedycyjne w Polsce oferują swym klientom przewóz aut nowych lub używanych za pomocą przystosowanych do tego naczep. Duże naczepy są w stanie jednorazowo przetransportować od ośmiu do dziewięciu samochodów osobowych lub od dwóch do trzech busów. W razie potrzeby istnieje także możliwość przewiezienia pojazdu na tradycyjnej naczepie ze zdjętą plandeką.

W ten sposób przewozić można np. pojazdy specjalistyczne, takie jak ambulans, wóz straży pożarnej, czy też maszyny budowlane. Istnieje również możliwość transportowania motocykli, quadów, a nawet jachtów czy łodzi motorowych. Ceny takich usług uzależnione są przede wszystkim od rodzaju przewożonego ładunku, a także dystansu do miejsca docelowego. Usługi świadczone są zarówno na terenie kraju, jak i Europy.

Nietypowe rozmiary i produkty niebezpieczne

Zastosowanie specjalnego środka transportu wymagają również towary charakteryzujące się nietypowymi rozmiarami oraz produkty uznawane za niebezpieczne. Towary ponadgabarytowe mogą wyróżniać się długością sięgającą nawet 60 metrów, ciężarem dochodzącym do 200 ton lub ogromnymi rozmiarami. Zaliczyć do nich należy przęsła mostów, zbiorniki, kotły, turbiny, czy też linie produkcyjne. Do ich przewożenia wykorzystuje się m.in. specjalistyczne naczepy i platformy niskopodwoziowe, wagony, statki, a nawet duże samoloty transportowe.

Jeśli przewoźnik zamierza korzystać z dróg publicznych, przed rozpoczęciem przewozu musi uzyskać wymagane zgody oraz zezwolenia. Na polskim rynku istnieją także firmy zajmujące się transportem krajowym i międzynarodowym towarów niebezpiecznych. Do przewożenia gazów, paliw czy też różnego rodzaju chemikaliów potrzebne są specjalistyczne cysterny, naczepy, kontenery lub wagony kolejowe, a także przeszkolona załoga. Należy zadbać też o odpowiedni sprzęt ochronny, który pozwoli zminimalizować obszar skażenia w razie wypadku lub rozszczelnienia zbiornika.

napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

Adres e-mail

Strona WWW

szesnaście − 12 =